2018. május 15., kedd

Robotolunk

Márciusban érkeztek meg hozzánk az Abacusan stúdió jóvoltából az ArTec robotépítő készletei, s megjárták már az iskolát, a harmadiktól a nyolcadik évfolyamig, a keddi foglalkozásokon hétről-hétre nő a létszám, dolgoznak vele az emelt informatikások, s persze nem maradhat ki, sőt kivételezett az én csapatom.


2018. május 2., szerda

És most varázsolunk! (mini óravázlattal)

Bogaras kolléga mesélte minap, hogy egyszer mikor káoszba fordult egy élménypedagógiai foglalkozásuk, hangsúlyosan nem pedagógus párja leguggolt, s azt mondta, és most...varázsolunk! S a rohangászó-kiabáló gyerekcsapat egyszerre megállt, s áhítattal várta a csodát. Működött, mert a varázs egyszeri, ünnepi és ismételhetetlen.
Sokan azt gondolták, gondolják ma is, hogy a "digitális pedagógia" is egyfajta csodaszer, mit beöntünk az iskolába, s hopp, már működik is. Mások szerint épp a kuruzslás netovábbja.

Ettől persze még történhetnek csodának tűnő dolgok, de persze nem azok.

Évek óta online osztálytermet üzemeltető kollégám felhív, hogy rátalált a https://e-studygroup.com/ oldalára, s megpróbálja lassan átköltöztetni az osztályát, mert jó volna egy olyan hely, hol az értékelés és a tanulás valóban összeér. Közben épp ott fabrikálom a saját csapatom esedékes tananyagát.
Microbites foglalkozást tartunk a napköziseknek, s néhány nap múlva a kézműves részt vállaló és szuperül átadó kollégám felhív, szeretné kipróbálni az elsőseivel is. Megtették, viszik a párhuzamos osztályba is! Igen, egyikünk sem informatikus.
Indulunk egy robotpályázaton, nem nyerünk, s mégis lehetőséget kapunk rá, hogy hónapokon át dolgozzunk négy készlettel, s a derékhad lelkes harmadik-negyedik osztályosokból áll, de segíti őket a végzős felsős, s az ötödikes Scratch tankörös csapat. Ebben az Abacusan-ArTec készletekben az a zseniális, hogy építőjátéknak is elképesztően jó (ezt, mint háromgyermekes legó anyuka állítom) és a
gyerekek akkor is örömüket lelik benne, ha nem programoznak. A saját csapatommal most Vuk szereplőket építettünk, de bedobtam matek órára is - egyszerű halmazalkotásra és arányokhoz, s biztos vagyok benne, hogy kedden a közös robotikán sokféle ízeltlábú készül, a múlt heti iskolai bogarazás után. Tele a csoport címkés gyerekekkel (SNI, BTM, HH, HHH) s olyan kitartóan és elmélyülten dolgoznak, hogy csodájára járnak a szülők.

Saját csapatommal szeptemberben a semmiről indultunk, s bizony ők már egy percet sem újjonganak, ha elővesszük a tabletet, vagy bekapcsolom a végre felszerelt projektort. Használják és kész.
A környezet óra, nálunk heti 2, együtt van, mert a környezet menős.
Témamegjelölés - tavaszi gyomok - előzetes tudás felidézése - szóban. 4 gyakori gyom felismertetése, bemutatása - ezeket otthonról ástam ki. (tarackbúza, apró szulák, tyúkhúr, csigafű) Aprólékosabb vizsgálat nagyítóval és nagyító alkalmazással tabletek segítségével. Egy youtube-n fellelt kertészeti videó (5 perc) megtekintése néhány kérdéssel - azt tudjátok, hogy a OneNote osztályjegyzetfüzetébe beágyazott videó mellett nincs reklámsáv? - aztán már jöhet is a lényeg, szerszámok felvétele és indulás a terepre gyomvadászatra - ahová már csak egy tabletet viszünk, hisz a rögzítés az épp kinevezett fotós feladata. És bizony a ragacsos galaj (nálunk csigafű) érintése és a társ ruhájára ragasztása, vagy a lehető leghosszabb gyökérrel kiemelt apró szulák kiásása kenterbe veri a virtuális világot. S amikor visszaérünk a vázlatot megint a OneNote felületről írjuk le a füzetbe (alsóban szerintem kell a kézírás) - és mert már előző este megcsináltam itthon, így tudok segíteni annak, ki mozgásában akadályozott. Valahogy így.